Aktualności

Gorący temat – kosmetyki ze śluzem ślimaka

Kosmetyki ze śluzem ślimaka to absolutny gorący temat pielęgnacyjny, od wielu lat, szczególnie w obecnym roku coraz częściej mówi się o nim w Polsce, w Azji już od dawna kosmetyki z tym składem królują jako hit, azjatki chodzą nawet do gabinetów kosmetycznych, by poleżeć ze ślimakami na twarzy. My nie polecamy takiej pielęgnacji, wystarczy używanie kremu ze ślimakowym śluzem 😉 Wracając do historii śluzu ślimaka, opisywano go już w starożytnej Grecji. Szczególnym wydarzeniem było kiedy zwrócono uwagę na skórę syna jednego z właścicieli gospodarstwa rolnego w Chile, który pracował ciężko bez użycia żadnych maszyn, posiadał wiele blizn. Skóra chłopca mając trwały i bezpośredni kontakt ze śluzem ślimaków, stała się miękka, gładka i delikatna, a blizny na dłoniach zaczęły stopniowo znikać. Opisana historia zapoczątkowała badania śluzu ślimaka, pod względem jego właściwości. Badania te oczywiście potwierdziły hipotezę o korzystnym wpływie śluzu ślimaka, dzięki temu zaczęto produkcję kosmetyków ze śluzem ślimaka, a konkretniej o jednym gatunku ślimaka śródziemnomorskiego – Helix aspersa.

CZY RZECZYWIŚCIE KOSMETYKI Z TYM SKŁADEM SĄ W STANIE POMÓC W TAKICH ZMIANACH JAK TRĄDZIK, PRZEBARWIENIA, ZASKÓRNIKI, ROZSZERZONE PORY, BLIZNY, A TAKŻE PRZECIW OZNAKOM STARZENIA? CZY FAKTYCZNIE JEST TO PRAWDĄ?

Składnik ten jest ewenementem na światowym rynku kosmetycznym, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim właściwościami pielęgnacyjnymi tkwiącymi w ekstrakcie pozyskiwanym ze śluzu ślimaka. Zawiera on 4 najistotniejsze substancje dla pielęgnacji skóry: kolagen, elastynę, kwas glikolowy oraz alantoinę, a co najważniejsze wszystkie te substancje występują w nim w sposób naturalny. Śluz ślimaka zawiera w sobie również m.in.alantoinę, która działa nawijżająco, kojąco, regenerująco i przeciwzapalnie; kwas glikolowy, który spowalnia procesy starzenia; mukopolisacharydy, które zmniejszają podrażeninia, wspomagają prawidłowe krążenie krwi i limfe; dodatkowo zawiera kolagen, elastynę oraz witaminy A, E i C.
Posiadacze cer naczynkowych także mogą liczyć na poprawie wyglądu. Wydzielina ślimaka również chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, przywraca jędrność skórze.
Warto podkreślić również, że dzięki naturalnemu składowi, kremy na bazie śluzu są bardzo dobrze traktowane przez alergików.
Unikalność śluzu to przede wszystkim działanie regeneracyjne. Dzięki wytwarzanemu śluzowi ma on działanie odnawiające komórki, ślimak może bez żadnej szkody dla swojego ciała poruszać się po ostrych kamieniach, takie samo działanie wykazuje śluz na tkanki ludzkie. Badania naukowców potwierdziły, że preparaty z wydzieliną ślimaka pomagają zachować prawidłową strukturę macierzy pozakomórkowej skóry oraz przeciwdziałają powstawaniu blizn, nawilżające, bakteriobójcze i ochronne. Zawiera on także naturalne antybiotyki, skuteczne m.in. przeciw bakteriom Eschrichia Coli, Staphylococcus Aureus i Pseudomona Aeruginosa, które najczęściej występują w przebiegu infekcji skórnych.

JAK SĄ WYTWARZANE SĄ KOSMETYKI ZE ŚLUZU ŚLIMAKA?

Kosmetyki wytwarzane ze śluzem ślimaka nie należą do tanich, zakładając oczywiście, że faktycznie zawierają w składzie prawdziwy śluz ze ślimaka. Wynika to z procesu pozyskiwania śluzu, które odbywa się w sposób zupełnie bezinwazyjny i bez wpływu na życie ślimaka! W trakcie trwania procesu ślimaki poddawane są procesowi oczyszczania. Śluz ten pozyskiwany jest w specjalistycznych hodowlach, a ślimak w nich przebywających musi być całkowicie zdrowy i „zrelaksowany”. Jeśli będzie inaczej, a ślimak będzie czuł się zagrożony bądź zestresowany może dojść do zmniejszenia limozyny i kryptozyny (2 główne rodzaje śluzu, które wytwarza ślimak), co skutkować może również wytworzeniem śluzu zawierającego toksyny szkodliwe dla skóry i śluz staje się wtedy bezwartościowy, dlatego należy zapewnić ślimakom odpowiednie warunki, stąd proces ten jest dość drogi.

Wracając do początku: kosmetyki ze śluzem ślimaka – czy warto po nie sięgać? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jakie znacie jego właściwości i czy sam fakt, że jest to śluz ślimaka was nie odrzuca?

Jeśli miałaś/eś możliwość używania, testowania kosmetyków ze śluzem ślimaka koniecznie daj znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *