Aktualności

Cudowne właściwości kąpieli w słonej wodzie

Nie od dziś wiadomo, że kąpiel w słonej wodzie przyspiesza proces gojenia się ran, działa odkażająco i odmładzająco. Kąpiele morskie pozwalają składnikom wody głęboko wniknąć w pory skóry. Stymulują metabolizm komórkowy. Skóra jest ukrwiona, zaopatrzona w tlen i składniki odżywcze. Poprawia się też kondycja włókien elastyny i kolagenu. Dlaczego woda morska jest tak świetnie tolerowana i absorbowana przez nasz organizm? Ponieważ jej skład jest zbliżony do płynu owodniowego, w którym rozwija się płód. Podobne stężenie minerałów występuje w naszej surowicy krwi. W okresie letnim warto wybrać się nad morze, a przez resztę roku, w zaciszu własnego domu, korzystać z soli do kąpieli.

Sole do kąpieli – ich cudowne właściwości

Na szczególną uwagę zasługuje sól pozyskiwana z niezwykłego miejsca, jakim jest Morze Martwe. Leży ono między wysokimi klifami i górami, na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii. Tradycja głosi, że to na jego dnie znajdują się ruiny biblijnej Sodomy i Gomory. Niezwykłe stężenie soli w tym akwenie sprawia, że ludzie, którzy nie umieją pływać bez trudu unoszą się na powierzchni. W ostatnich latach, niestety, nasilił się proces jego wysychania, ma go opóźnić powstanie kanału łączącego Morze Martwe z Morzem Czerwonym. Oby pomysł okazał się skuteczny.
Na przekór nazwie, od wieków znane są właściwości lecznicze jego wód i osadów błotnych. Bogate w minerały czarne błoto i gorące siarkowe źródła, spotykane wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia skóry i stawów. Od wieków ceniono kosmetyczne działanie balsamu rosnących tu drzew. W soli do kąpieli pozyskiwanej z Morza Martwego występuje wysokie stężenie między innymi takich związków jak: krzem, wapń, magnez, sód, potas i glin. Ich bogactwo działa wzmacniająco i regeneruje skórę, ma właściwości terapeutyczne. Słona kąpiel usuwa zmęczenie, napięcie nerwowe, pozwala pozbyć się stresu, wspomaga odchudzanie i detoksykację organizmu. Zalecany czas kąpieli to ok. 20 minut, w temperaturze 35 – 40 stopni Celsjusza. Sól wzbogacona rozpuszczalnym kolagenem dodatkowo nawilża skórę, poprawia jej elastyczność i działa ochronnie tworząc warstwę zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi bądź atmosferycznymi. Osobom borykającym się ze stanami zapalnymi bądź grzybicą powinna przypaść do gustu sól wzbogacona ekstraktem z rumianku, który wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pamiętajmy, że po kąpieli powinniśmy dokładnie spłukać ciało pod prysznicem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *