Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Soczewki kontaktowe zimą najlepszą metodą korekcji wzroku?

18/12/2024 Soczewki kontaktowe zimą


Soczewki kontaktowe to metoda korekcji, którą docenia wiele osób z wadami wzroku – zwłaszcza w okresie zimowym. Nie tylko nie zaparowują na skutek zmian temperatury (jak w przypadku okularów), ale również świetnie sprawdzają się podczas wszelkich śnieżnych aktywności.

Zima to jednak pora roku, która ze względu na panujące warunki zewnętrzne i wewnętrzne jest wyzwaniem dla oczu. O czym należy pamiętać, decydując się na soczewki kontaktowe w okresie zimowym? Jakich zasad powinniśmy przestrzegać?

Czy można nosić soczewki kontaktowe w ujemnych temperaturach?

Pierwszym, wydaje się naturalnym, pytaniem związanym z noszeniem soczewek kontaktowych zimą jest to, czy w ujemnych temperaturach nie zamarzną one na oku. Składają się one bowiem w dużej części z wody – czasami zawierają jej ponad 50%. Nie ma jednak możliwości, aby soczewki kontaktowe zamarzły na oczach. Zapobiega temu naturalne ciepło gałki ocznej, które ogrzewa soczewkę podczas noszenia. Oczy są bezpieczne nawet w przypadku, gdy słupki temperatury spadną dużo poniżej zera.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przenoszenia soczewek podczas mrozu, np. w plecaku lub torebce. Wówczas konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie pudełka z soczewkami i nienarażanie go nadmiernie na ujemne temperatury. Jeżeli soczewki nie są ogrzewane przez naturalne ciepło gałki ocznej, łatwiej mogą ulec zniszczeniu.

Zalety noszenia zimą soczewek kontaktowych

Porównując soczewki kontaktowe do tradycyjnych okularów korekcyjnych, nie sposób nie zauważyć, że pierwsza metoda korekcji wzroku jest wygodniejsza. Soczewki nakładane bezpośrednio na gałkę oczną nie ograniczają pola widzenia, jak często ma to miejsce w przypadku okularów. Tym samym ruchy użytkownika są pewniejsze i swobodniejsze.

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie doceniane szczególnie zimą. Wiele osób noszących na co dzień okulary z pewnością doskonale zna problem parowania ich szkieł, gdy z zimnego dworu przechodzi się do ciepłego miejsca – nagrzanego samochodu, autobusu czy mieszkania. Nawet zastosowanie szkieł, które producent wyposaża w specjalne powłoki ułatwiające szybsze odparowanie, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Czasami konieczne jest zdjęcie okularów i ich przetarcie. Zajęte czymś innym dłonie mogą to skutecznie uniemożliwiać.

Okulary korekcyjne utrudniają funkcjonowanie również w sytuacji, gdy na zewnątrz pada śnieg. Płatki śniegu przyczepiają się do szkieł, by zasłaniać widok i roztapiać się. W przypadku soczewek kontaktowych można zapomnieć zarówno o problemie parowania szkieł, jak i osadzania się na nich płatków śniegu. Soczewki na oczach zachowują stałą temperaturę, dlatego też ich parowanie jest niemożliwe.

Soczewki kontaktowe a uprawianie sportów zimowych

Soczewki kontaktowe wydają się niezastąpione podczas uprawniania niektórych sportów zimowych. Jazda na nartach lub desce snowboardowej w okularach (lub w ogóle bez żadnej korekcji) może być kłopotliwa. Tym bardziej, że aktywności te, dla własnego bezpieczeństwa, wymagają założenia gogli ochronnych. Te z kolei nie zawsze można nosić w połączeniu z okularami korekcyjnymi. Oprawki nie zmieszczą się pod goglami, a nawet jeżeli – podczas upadku może wiązać się to z przykrymi konsekwencjami. Soczewki kontaktowe skutecznie rozwiązują i ten problem. Zapewniają większe pole widzenia niż okulary, a także w żaden sposób nie ograniczają swobody ruchów.

Soczewki kontaktowe zimą – trudności

Bez względu na porę roku oczy narażone są na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Jednak to zimą słońce znajduje się najniżej, a zalegające pokrywy śniegu sprawiają, że promienie odbijane są blisko w 80%. Jest to niebezpieczne zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych na stokach oraz spacerów po ośnieżonych terenach.

Promienie słoneczne odbijane od śniegu mogą generować nieprzyjemne jasne światło, które wpada do oka i utrudnia widzenie. Negatywnie wpływa to również na uprawianie dynamicznych sportów zimowych i szybkie zjazdy po ośnieżonych stokach. Obecnie coraz więcej modeli soczewek kontaktowych jest wyposażonych w filtry UV i to także te najwyższej klasy – wśród nich dominują głównie marki ACUVUE® (np. jednodniowe ACUVUE® OASYS MAX 1-Day) i @bioview. 

Soczewki kontaktowe zimą – o czym należy jeszcze pamiętać?

Zima to pora roku, która jest wymagająca dla całego organizmu. Szczególną troską należy otoczyć nie tylko przesuszoną mrozem skórę czy spierzchnięte usta, ale również narząd wzroku. Ujemne temperatury oraz stałe ogrzewanie w mieszkaniu wiąże się z tym, że wilgotność powietrza spada. Cierpią na tym także oczy. W okresie zimowym warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie narządu wzroku poprzez m.in. korzystanie z kropli do oczu. W tym celu warto korzystać z preparatów z hialuronianem sodu – składnik ten naturalnie występuje we łzach. Osoby, które korzystają z soczewek, powinny natomiast używać płynów do ich pielęgnacji o dobrych właściwościach nawilżających.

W słoneczne zimowe dni warto także sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Wraz z soczewkami kontaktowymi z odpowiednim filtrem czuwają nad lepszą ochroną wzroku.

Przeczytaj także:

Artykuł sponsorowany

Redakcja therose.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zanurzymy się w fascynującym świecie mody, urody, pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Dzięki naszej wrażliwości na estetykę, odnajdziecie tutaj inspiracje na kreacje w każdym detalu. Odkryjecie tajniki pielęgnacji naturalnego piękna oraz zgłębcie tajniki zdrowego trybu życia, ukierunkowanego na równowagę ciała i duszy. W skład naszego zespołu wchodzą: Karolina stylistka mody i artystka, która potrafi oczarować nawet najbardziej wymagające gusta. Justyna z zawodu kosmetolog, a prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z bogatą wiedzą o roślinach leczniczych oraz Kornelia, która jest diabetologiem i kocha bieganie. Zapraszamy do podążania za nami w tej wyjątkowej podróży przez świat elegancji, zdrowia i autentycznego piękna!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Soczewki kontaktowe zimą
Curtain bangs po polsku – jak wygląda i jak ją stylizować?
Cypr w listopadzie – przegląd atrakcji i prognozy pogodowe.

Jesteś zainteresowany reklamą?